top of page
IMG07618-Enhanced-post.jpg

informace k

newborn focení

INPALogo_edited.webp

                                                                                                        Milé maminky, drazí tatínci,

před objednáním  focení miminka se prosím seznamte s CENÍKEM za toto focení, stejně tak s DODACÍ DOBOU a OBCHODNÍMI PODMÍNKAMI.

Vaše miminko se mění každým dnem a své specifické rysy z období po porodu velmi rychle ztrácí. Jako maminka vím, že za pár měsíců si jen těžko vybavíte, jak malinkaté bylo, jak si dávalo ručičku pod hlavičku, jaké srandovní či důležité “obličeje” dělalo, jak se mu loupaly prstíčky …. Fotografie novorozeného miminka jsou opravdu jedinečnou památkou na celý život.

Focení novorozenců je mojí srdeční záležitostí, které se věnuji od roku 2012, od roku 2016 se na jejich focení úzce specializuji a s jejich  focením mám velké zkušenosti. Ročně nafotím více než 100 novorozenců.
Od září 2017 jsem členem mezinárodní asociace profesionálních newborn fotografů INPA. 
Ve svém ateliéru jsem za tu dobu měla možnost nafotit více než 900 miminek.

Vaše miminka fotografuji jen u sebe v ATELIÉRU ve Zlíně - Loukách, který je pro focení uzpůsoben a slouží pouze k focení novorozenců a miminek-  ke klientům domů nejezdím.
Vždy je dostatečně vytopen. Pro focení jsou k dispozici krásné rekvizity a vkusné doplňky (vše, co vidíte na mých fotkách). Mám ráda jednoduché a čisté fotky s decentními doplňky, aby tím hlavním na fotce bylo miminko, které je krásné samo o sobě.


Spoléhám na vaši solidnost, že v případě, že se nebudete cítit po zdravotní stránce v pořádku či vaše starší děti budou mít rýmu či kašel, že dáte vědět a focení přeložíme na dobu, kdy budete v pořádku.
Nemohu si dovolit být po takovém focení nemocná, mám závazky vůči jiným klientům a proto se na mě nezlobte, že pokud na focení dojdete s opravdu viditelně nemocným dítětem nebo vy sami, že vás pošlu domů s náhradním termínem. Sama bych vám svoji nemoc také netajila.  Děkuji, že si v tomto rozumíme :)


 
 Ideální věk pro focení miminek

Miminka se fotí ve spánku a pro toto focení je klíčovým faktorem věk miminka.
Ideální věk je mezi 7. – 14. dnem života. 
Po tomto věku miminka fotím jen za určitých podmínek (např. jedná-li se o nedonošené dítě).
Obecně platí, že čím dříve, tím lépe. Tento krátký časový úsek od porodu je opravdu velmi důležitý. Miminka bývají hodně spavá a dá se s nimi dobře manipulovat, aniž by se vzbudila. Nechají se schoulit do podobných poloh, jako když byla u maminky v bříšku.
Při focení dbám na maximální bezpečí miminka a focení přizpůsobuji jeho potřebám, protože každé miminko je jiné.

V rámci jednoho focení je možné miminko vyfotit i se sourozencem, a téměř vždy fotím miminko i s rodiči (pokud se na to cítí). Myslím, že každá maminka by měla mít fotku se svým miminkem. Je jedno, že není úplně ve formě, protože je to naposledy, kdy se jí miminko vejde do dlaní…..

Ideální je se na focení novorozenců a miminek objednat ještě před porodem.
Dle termínu porodu Vám zarezervuji místo pro focení Vašeho miminka a budu s Vámi počítat.
Focení novorozenců je časově náročnější, průměrně 2 – 3 hodiny, a z toho důvodu musím mít ve svém diáři pro focení vyhraněný dostatečný časový úsek.

Až se miminko narodí, napíšete mně ještě z porodnice SMS a já se vám do 2 pracovních dnů telefonicky ozvu (o víkendu vás rušit nebudu)  a budeme spolu hledat v mém diáři místo na focení i dle možností vašeho partnera.
Jen opravdu prosím o zprávu z porodnice, ne až jste doma nebo v den vašeho odchodu domů, protože to může být i pozdě.
Potřebuji to kvůli plánování a když dáte vědět až když má vaše děťátko týden nebo i víc s odůvodněním, že jste nevěděli, kdy vás pustí, je to pro mě pak složitější najít místo do doby, kdy se mi s děťátky pracuje nejlépe a to je obvykle kolem 10 dne, což do té doby, i pokud má vaše miminko nějaké menší zdravotní komplikace, je doba, co je většina miminek z porodnice propuštěna, takže toto není důvodem pro pozdější info z vaší strany. Samozřejmě, termín vám dám i později, pokud nenajdu v diáři prostor do toho cca 10 dne, jen ono opravdu čím starší dětátko je, tím je obvykle průběh focení složitější.

Také vás moc prosím o to, abyste poslali SMS, nikoliv zprávu na mail, ani zprávu na FB.
SMS chci proto, abych na vás měla telefon a mohla vám volat zpět s termínem focení.
Domlouvat termín po zprávách není pro mě vhodný způsob komunikace. Potřebuji se domluvit hned a nečekat na to, až vám miminko a návštěvy v porodnici dovolí ozvat se zpět - často jsem čekala celý den i víc a obvykle na ty termíny co nebudete chtít, čekají další maminky. Také ho chci proto, že mně může postihnout náhlá zdravotní indispozice, tak abych vás mohla kontaktovat, že nemáte jezdit na focení.


VELMI VÁS PROSÍM, POKUD SI Z JAKKÉHOKOLIV DŮVODU FOCENÍ U MĚ ROZMYSLÍTE, DEJTE MNĚ VĚDĚT, ŽE S VÁMI NEMÁM POČÍTAT A PŘEDREZERVACI U MĚ ZRUŠTE. VAŠE DŮVODY ZNÁT NEPOTŘEBUJI, JEN TO, ŽE MOHU MÍSTO VÁS VZÍT REZERVACI JINÉ MAMINCE. DĚKUJI.

DSC_5512-post_edited.jpg
DSC_5512-post_edited.jpg

kdy a kam ? 

Novorozence fotím vždy dopoledne a to od pondělí do čtvrtku. Začátek focení si vždy plánuji na 9:30 hod.
V den focení se snažte být prosím dochvilní.
Stejně tak ale nechoďte o moc dříve. Ráno potřebuji prostor na přípravu a váš příchod o 15 minut i dříve mně ho vezme. Stačí dojít max. 5 minut předem.

Pokud se z jakéhokoliv důvodu zpozdíte, informujte mě prosím o délce vašeho zpoždění. Pokud nedostanu SMS zprávu, že meškáte, po 20 minutách čekání ateliér opouštím (ne mail, ne zprávu na FB – ne vždy mám možnost se připojit na internet a taková zpráva zde se potom míjí účinkem).
Zde vás ale velmi prosím, nemějte velké zpoždění ! Zpoždění o půlhodinku nebo i víc je už tak trochu problém, který se může negativně projevit ve výsledku focení, zejména pokud se focení nedaří kvůli nespolupráci buď novorozence nebo často vašich starších dětí.  Čas, o který meškáte vám bohužel nebudu nastavovat, takže ukrajujete z vašeho časového fondu, který na toto focení mám vyhrazen.
Při hodinovém a větším zpoždění vám focení zruším, protože to je již výrazné omezení času co na focení potřebuji, zejména pokud máme fotit i  se starším sourozencem. Děkuji za pochopení.


Ateliér najdete na tř. Tomáše Bati 438 ve Zlíně - Loukách hned u zastávky MHD U Cihelny (vysoký komín cihelny je poznávací znamení, koukám na něj z ateliéru a je přímo naproti něj). Jedná se o budovu ART interiéru a prodejny sedaček PHASE.
Nastudujte si prosím kde sídlím dopředu, v den focení se mně často stává, že bloudíte a musím vás navigovat.

Kolem budovy mého ateliéru je dostatek parkovacích míst a vchod do ní je od hlavní cesty, přímo naproti zastávky trolejbusu.
V budově je k dispozici výtah, kterým pohodlně vyjedete do 2. patra, kde mám studio.
Nenechte se zmást dveřmi na chodbě, které budí dojem zamčených, NEJSOU, stačí vzít za kliku a vstoupit do chodby, kde na jejím konci vlevo najdete moje studio, které mám označeno cedulkou.

v den focení

Miminko doma těsně před vaším odchodem nakojte - ne jen tak trochu, aby vydrželo cestu, ale do jeho plné sytosti, i proto aby mu mléčko cestou sedlo a já s ním pak hned po příchodu mohla začít pracovat.
Pokud vás můžu poprosit, neoblékejte děťátku věci, co se musí svlékat přes hlavu. Klidně ho dovezte v nočním pyžamku - overalu se zipsem či cvoky, kdy si ho jen rozepnu a vyjmu z oblečení, aniž bych ho vzbudila.
 
RÁDA BYCH VÁM ZDE NASTÍNILA, JAK FOCENÍ U MĚ PROBÍHÁ.
 
Připravte se prosím na to, že si s vašim miminkem budu většinou pracovat sama - tj. sama si ho uspávat, oblékat a polohovat.
Vy budete hlavně odpočívat a užívat si volnou chvíli.
Také se připravte na to, že ač to na fotkách vypadá idylicky, miminka u focení dávají často najevo, že chtějí spát a nelíbí se jim, že je budím manipulací s nimi, a to patřičným hlasitým projevem hodný jejich věku – pláčem.
Chci vás tedy dopředu ujistit, že tento pláč neznamená, že je moje doteky bolí, nebo že jim ubližuji, jen nám tím dávají najevo svou rozmrzelost a přání nerušeného spánku a proto po vás chci, abyste na focení přinesli váš dudlík.
Na tomto si velmi lpím, je to pro mě nezbytná pomůcka k focení. Nicméně, pokud mně miminko během focení dá najevo, že ho nechce a je to s dudlíkem spíše horší, než lepší, nenutím ho a budeme se muset obrnit trpělivostí a zvládnout focení bez něj. Přesto bych ale byla, ráda, aby jste ho na focení donesli.

DSC04571.jpg

co se bude dít

Pokud nastane situace, že vaše miminko bude v určitou chvíli během focení neklidné nebo se mu nebude chtít moc spát a taková situace nastává u 95% všech focení, budu využívat techniky, kterými se novorozenci zklidňují, aby se s nimi dalo dále pracovat.
Jednou z nejčastějších technik je tvz. wrapování – zabalení novorozence do těsného ovazu za pomocí speciálních šál, viz. ilustrační foto.

Pokud jste po přečtení těchto řádků zjistili, že byste měli s výše popsaným vnitřní problém, doporučuji zvolit můj druhý foto balíček RODINNÝ NEWBORN, kdy se miminko neuspává a nepolohuje, fotí se mnohem kratší dobu, jen s vámi v náručí, ikdyž i zde se někdy neobejdeme bez zklidňování wrapováním.
Případně se poohlédnout po jiném fotografovi, který by pracoval s miminky jiným způsobem než já.

V den focení si sebou tedy vezměte:
* hotovost na platbu focení (prosím o přesnou částku). Můžete na místě také využít platby QR kódem pakliže platbu hotovostí nepreferujete.
Zde  ceník novorozeneckého focení
Zde fotogalerie mé práce 
* svačinu pro sebe (kávu, čaj i minerálku vám nabídnu) 
​* 3 - 4 jednorázové přebalovací podložky
* vlhčené ubrousky
* plenku na cestu domů 
A HLAVNĚ DUDLÍK!
O ten prosím i tehdy, pokud jej dítě nechce či jste přesvědčeni o nevhodnosti používání – nebojte se, za ty tři hodiny si na něj určitě nezvykne, ale mně dost často naopak usnadňuje práci.
Pokud nevlastníte vůbec, vystavím vás dilematu, zda použijeme můj vyvařený erární nebo si skočíte koupit do přilehlého supermarketu svůj vlastní.

_DSC0028.jpg

 * Nekojíte-li, vezměte si dostatek umělého mléka.
V ateliéru mám ohřívačku mléka a také kojící polštář, takže svůj brát nemusíte.
Také pokud kojíte odstříkaným mlékem – vezměte ho dostatek nebo si vezměte raději vaši odsávačku mléka, aby jste mohla v případě potřeby odstříkat další. Během focení budete totiž kojit častěji, než si doma miminko za normálních okolností říká. Je to tím, že ve studiu je vedro a miminko bude mít žízeň a také proto, že bude unavené z focení a bude se potřebovat u vás uklidnit.

​* Plánujete-li společnou fotku vás s miminkem, vezměte si dostatek náhradního oblečení i pro vás pro případ nehody - myslete i na kalhoty nejen na trika ;) NEHODY se dějí docela často.
Společné focení se sourozencem realizuji ihned po příchodu do ateliéru, aby po skončení této části mohl tatínek či jiný doprovod se sourozencem z ateliéru odejít na procházku a my měli klid na další práci.
Pokud sourozence ještě nemáte, obvykle tyto fotky dělám na samém konci focení (pokud se nedohodneme jinak).

V ateliéru během focení panuje celkem teplo (zhruba kolem 27° C, v létě až 35°C), proto tomu přizpůsobte váš oděv.

Před focením naopak nedělejte:
* nemažte miminko olejíčkem, lesklo by se nám a to není na fotkách žádoucí. Že se loupe vůbec nevadí, je to naprosto běžný stav, kdy takhle se loupe 99% všech miminek
* má-li vaše miminko problém s moučnivkou, nevytírejte mu aspoň den před focením pusinku fialkou
* stejně tak nefialkujte krvácející pupíček. Ten stačí vytřít lihem a přelepit sterilní gázou.


Pokud na focení přijdete s fialovou pusinkou či pupíčkem, bohužel s tímto vaše děti i takto nafotím.
Odstranění této ozdoby je náročné a spadá do kategorie nadstandardní retuše. Ta je prováděna jen na vyžádání klienta a je zpoplatněna navíc cenou 500,- / fotografii. Stejně tak odstranění tetovaček z rukou vašich starších dětí.

Poprosím vás zde i o to, aby jste si dali záležet na tom, v čem se budete fotit,  protože váš outfit má velký podíl na výsledném wow efektu fotky.  Zkuste se vyhnout oblečení s obrázky a nápisy, také s jemným proužkem, který způsobuje a fotkách nepěkný moaré efekt. 
Také si prosím dejte záležet na vaší vizáži. Nemusíte mít perfektní make-up od vizážistky, ale je fajn umýt si vlasy a zejména muži těžších povolání, jako je automechanik, si trochu předem upravit ruce a nehty.  Stejně tak malíř si pokusí smýt cákance barvy z kůže :) Pokud máte "upracované" ruce a budete chtít nafotit detaily s nimi, předem vás upozorňuji na fakt, že takové ruce při editaci "nemyji". Trvali by jste-li na čistých rukách, tak za sazbu za nadstandartní retuš zmíněnou o odstavec výše.

_DSC0028.jpg
IMG_6713.jpg
IMG_6713.jpg

Veškeré rekvizity k focení včetně oblečků, čelenek a čepiček mám vlastní a vy se nemusíte o nic starat.

Fotím v jednoduchém stylu, bez množství rekvizit, tak aby vynikla křehkost a krása miminka a ne množství rekvizit.
Ve vašich oblečcích, čelenkách apod. tedy děti nefotím a to proto, že si chci zachovat svůj styl fotografií.
Myslím si, že to, že jste se ke mně objednali je proto, že se vám mé fotky líbí a zatoužili jste mít taky takové, v tomto stylu a proto si růžovou tutu sukýnku s čelenkou, co zakrývá půl hlavy, nechte na takové to domácí focení :)

Naopak, pokud chcete udělat tématickou fotku, kde chcete zachytit váš či tátův koníček či zajímavé povolání (např. že jste sportovec, hasič, kytarista, baletka apod.)  tyto rekvizity vítám a určitě je na focení vezměte a do fotky je zakomponujeme. Jen prosím, berte v úvahu jejich velikost, protože velké rekvizity nevypadají na fotkách hezky v kontextu drobného tvorečka vedle nich a často nejde vymyslet vkusná fotka. Vhodná je proto konzultace předem, ať vím na co se připravit popř. aby jste se zbytečně netahali s něčím, co se na fotku nevyužije.

Fotografování trvá zhruba 2 - 3 hodiny, podle spolupráce miminka, proto je třeba vyzbrojit se dávkou trpělivosti a naopak zanechat doma nervozitu a přemíru očekávání jak to asi dopadne.
Ta focení totiž moc nepřidá. Duševní rozpoložení maminky se hodně odráží na stavu malého človíčka a je-li máma nervózní, pak je obvykle i miminko nervózní.
Na focení je tedy třeba dorazit již s tím, že to bude "na dlouho" a nebýt pak v den focení znervózněn tím, že to opravdu tak dlouho trvá a chtít to "nějak urychlit" – informace hlavně pro netrpělivé tatínky. Tím se k pěkným fotkám opravdu nedopracujeme, na ty je třeba klidu a pohody.
Proto Vás prosím o zvážení, zda s sebou brát na focení i další členy rodiny jako jsou třeba starší sourozenci, babička či tatínek, který nemá rád focení apod.
Pokud byste je na focení vzali, po nafocení společných snímků, které realizuji hned na začátku, vyšlu tatínka či babičku se starším sourozencem na obhlídku okolí nebo na nedaleké hřiště u ateliéru. Jak staršímu sourozenci, tak vašemu doprovodu čerstvý vzduchu jen prospěje.

To je asi vše a budu se těšit s vámi a vaším miminkem na viděnou u mě ve studiu.

Vlastně mám na vás prosbu ohledně dvou věcí.
Ta první - prosím, nenechávejte vaše starší děti se prohrabovat v mých rekvizitách.
Zejména si nepřeji, aby si samy braly nebo i vy sami jim dávali k hraní plstěné hračky pro miminka.
Jsou křehká a náchylná k poškození. Jsou to pouze rekvizity pro focení s vašimi miminky, neslouží k zabavení vašeho staršího dítka během focení.
Opravdu je vhodnější se sourozencem odejít na blízké hřiště nebo si najít s doprovodem jiný program mimo ateliér, protože ta doba, než se nafotí dítko je jim dlouhá a začnou se tam nudit a pak "lašují" po ateliéru a občas  svou zvídavostí přivodí nějakou havárku na mém vybavení studia  a já bych se ráda vyhnula situaci, co pak s tím a kdo to zaplatí :)
A druhá - kdyby jste i dohlédli na to, aby si děti  bez dovolení nebraly sladkosti, které mám pro ně připravené a uschované ve vedlejší místnosti.
Ty jim dávám až po focení, jako odměnu za "jejich práci", ale občas se stane, že dítko, jak běhá při focení po studiu je tam objeví a jde se samo občerstvit nebo pak později, když zůstane nějaký čas přítomno i focení miminka, se jde samo doobčerstvit sladkostí, protože už ví, kde je mám schované  a mně je pak nepříjemné jim ty lízátka či medvídky, které jim padají z naditých kapes, zase brát. 

Děkuji, Simča Bláhová

bottom of page